
Norges største teknologilabb for batteriforskning åpnet i Grimstad
Toppsjef Lar Christian Bacher, CTO Rahul Fotedar og markeds- og kommunikasjonsdirektør Naja Boone takket ydmykt alle som har bidratt til og bidrar til at Morrow utvikles etter planene.
- Uten eiere, dedikerte og kompetente medarbeidere, intet Morrow.
- Samarbeidet med UiA for å etablerer Europas ledende innovasjons Hub for batterier er vesentlig. For fremtidig rekruttering ble også betydningen av satsning på batterilinjer ved på videregående og fagskole trukket frem.
- Som et sårbart oppstartsfirma er vi ekstremt takknemlig for J.B. Ugland Eiendom som på vegne av prosjektet har tatt på seg en stor risiko ved å bygge huben som Morrow nå er en del av, kunne trioen melde. Skreddersøm og tett samarbeid med J.B. Ugland Eiendom underveis har hatt stor betydning for at det nå er rundt 70 forskere som skal bidra til at Morrow blir en fremtidsrettet batterileverandør.
- Boone takket også «The people of Sørlandet» - alle som heier på Morrow, gir konstruktiv kritikk/ innspill og har forventningene til batterieventyret.
Under åpningen ble arven etter Sam Eyde adressert. Prosessindustrien blir en del av Morrows verdikjeden. Morrow er stolt av å kunne bidra til utvikling i «Sam Eydes ånd» og trakk blant annet frem han passende sitat: "Where there is will, there is a way."
Det vil alltid være folk som sier du kan ikke, som vil være skeptiske.
Ikke lytt til dem, gå inn i deg selv og tro på veien du mener er rett.
Science rock stars - 70 forskere fra 20 nasjoner er i gang
For å være innovativ trenger du ulike typer mennesker med ulik bakgrunn/ kompetanse.
Da får du frem de beste prosjektene.
Morrow Research Center, hubhjertet i Grimstad, tiltrekker topptalenter fra hele verden og huser i dag 70 dedikerte personer fra om lag 20 nasjoner som alle ønsker bidra til at Agder blir en betydelig region for fremtidens batterier.
Mange av dem kan velge blant spennende prosjekter i hele verden, men har valg Morrow og destinasjon Agder som verdsetter bærekraft, mennesker og samfunn.
Den offisielle åpningen ble holdt på UiA Campus Grimstad, etterfulgt av omvisninger, servering og mingling i Morrows research Center i huben som også huser UiA, Bliksund og Telenor Security.
Næringsforeningen ser fem til å samarbeide med Morrow fremover, krysser fingre for og følger spent videre fremdrift for batterireisen på vei mot forsknings- og fabrikkeventyret.
Fylkesordfører, Arne Thomassen, sa det slik til Agderposten:
Dette er en stor dag på Agder, men også nasjonalt og internasjonalt i forhold til forskning på ny teknologi og på det som er fremtidens behov. Her i Grimstad ser vi et fantastisk laboratorium, og fabrikken er under bygging i Arendal. Veldig spennende. Jeg hører at det kan være utfordringer finansielt, men regjeringen må være på banen. Det er støtteordninger i USA og i Europa så da må også Norge få det. Det er gode eiere som står bak og som har satset mye. Det har ikke skjedd større industrielt siden Sam Eyde.
Johan Martin Ugland, styreleder i J. B. Ugland AS, som har sørget for at det ble bygd en forskningslab på Campus sa til GAT:
Vi i JBU er veldig opptatt av å bidra til den satsingen som er ved Universitetet i Agder, Campus Grimstad. Og Morrow er en bedrift som vi følte passet veldig godt inn her i teknologiparken som er bygd opp, sier Johan Martin Ugland, Det å ha Morrow vegg i vegg med Universitetet, er utrolig viktig. Jeg tror dette gjør at samspillet mellom de to, blir enda bedre.
Ordfører, Beate Skretting mente JBU er grunnen til at forskningssenteret er realisert i Grimstad, og sa til GAT:
Gjennom årene har spesielt JBU vist stort lokalt engasjement, i å skape noe i Grimstad. Noe også flere andre selskaper og privatpersoner gjør. Og dette setter vi i kommunen veldig stor pris på. Hva et samspill mellom det offentlige og privat kan resultere i, ser vi jo her i dag med Campus Grimstad. Planer om hotell har jo de tre Ugland-familiene også lansert i dag. For kommunen er det viktig å tilrettelegge for å skape vekst, og flere arbeidsplasser.
Les mer/ kilder:
https://www.gat.no/naeringsliv/i/GM8qB9/en-stor-dag-for-grimstad-ja-for-hele-regionen
https://www.agderposten.no/nyheter/i/76JQqv/aapnet-forskningssenter-et-bevis-paa-at-det-blir-batterisatsing
https://www.morrowbatteries.com/
#betterbatteries #mission2morrow #energytransition #academia #sustainability #university #research